Ανθρωπιστική δράση

Το σχολείο μας με την σύμφωνη γνώμη του συλλόγου καθηγητών και του 15 μελους μαθητικού συμβουλίου ανέλαβε την πρωτοβουλία για την υλοποίηση μιας ανθρωπιστικής δράσης, ως ένα βιωματικό μάθημα της πεμπτουσίας της εκπαίδευσης: της υιοθέτησης της ανθρωπιάς και της  έμπρακτης αλληλεγγύης ως το θεμέλιο της ανθρώπινης διάδρασης.

Έτσι καλούμε από σήμερα 17/4 και έως την Πέμπτη 25/4 όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας να συνδράμουν το κοινωνικό παντοπωλείο του Δήμου  προσκομίζοντας στο σχολείο μας τρόφιμα μακράς διαρκείας (μακαρόνια, όσπρια, γάλατα μακράς διαρκείας). Τα τρόφιμα – άκρως αναγκαία για την σίτιση αναξιοπαθούντων πολιτών και οικογενειών της γειτονίας μας, που δυσκολεύονται να εξασφαλίσουν κυριολεκτικά τα προς το ζην – θα συγκεντρώνονται   καθημερινά σε αίθουσα του σχολείου και θα παραδοθούν στην υπεύθυνη Αντιδήμαρχο Υγείας, Πρόνοιας και Αλληλεγγύης  του δήμου την Πέμπτη 25/4.

Μπορείτε να προσκομίζετε την προσφορά σας καθημερινές από τις 8.15 – 14.15 στο σχολείο