Εκδήλωση στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών

Μια εξαμελής ομάδα μαθητών/τριων παρακολούθησε εκδήλωση στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών, ύστερα από πρόσκληση του Σχολικού Συμβούλου Εκπαίδευσης Γαλλικής Γλώσσας κ. Μαρκαντωνάκη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες (μέλη του δεκαπενταμελούς συμβουλίου) την Παρασκευή 8 Μαρτίου 2024 παρακολούθησαν τη γαλλική ταινία Les Joueuses (sous-titré #Paslàpourdanser), με αντικείμενο το γυναικείο ποδόσφαιρο και στη συνέχεια τη συζήτηση που ακολούθησε σχετικά με το γυναικείο αθλητισμό. Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία της και η Πρέσβειρα της Γαλλίας στην Ελλάδα.

3B92590D 7FD9 4F86 9049 5D3F5ABBB647

Το 2024 σηματοδοτείται από τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες που θα λάβουν χώρα για τρίτη φορά στην ιστορία τους, στο Παρίσι. Ως εκ τούτου, αυτήν τη χρονιά κορυφώνονται και οι δράσεις του Γαλλικού Ινστιτούτου για τους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες, που ξεκίνησαν το 2019 στο πλαίσιο του προγράμματος «Στο δρόμο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024», και συνεχίστηκαν με μια σειρά πολιτιστικών και μορφωτικών εκδηλώσεων, συμβάλλοντας έτσι στην προετοιμασία των σημαντικότερων Παραολυμπιακών Αγώνων στην ιστορία και των πρώτων Αγώνων με ισότιμη συμμετοχή των φύλων και πλήρη δέσμευση ως προς τις απαιτήσεις της βιώσιμης ανάπτυξης.