Εικονική επίσκεψη στο πείραμα ATLAS στην Ελβετία
thumbnail IMG 2196

Εικονική επίσκεψη στο ATLAS/CERN
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της θετικής και της κατεύθυνσης υγείας της Γ Λυκείου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα
εικονικών επισκέψεων στις υπόγειες εγκαταστάσεις των πειραμάτων του CERN. Η διάρκειας μιας ώρας ξενάγηση έγινε μέσω ζωντανή σύνδεσης στον χώρο του επιταχυντή με την πλατφόρμα επικοινωνίας ΖΟΟΜ. Δόθηκε έτσι στους μαθητές και τις μαθήτριες η δυνατότητα να περιηγηθούν στις εγκαταστάσεις του επιταχυντή του πειράματος ATLAS και να ενημερωθούν από Έλληνες επιστήμονες που εργάζονται στο ερευνητικό κέντρο του CERN για τα πειράματα , για τους επιταχυντές , τους ανιχνευτές και τις δράσεις που πραγματοποιούνται εκεί καθώς και για τις τελευταίες εξελίξεις της Σύγχρονης Φυσικής και ειδικότερα για τις έρευνες στην σωματιδιακή φυσική .