Δες τη ζωή με άλλα μάτια
1707425956645

Την Πέμπτη 8/2/2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Λυκείου παρακολούθησαν στο Αμφιθέατρο του σχολείου μας το εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δες τη ζωή με άλλα μάτια», που υλοποιεί η ΑΜΚΕ «Με άλλα μάτια». Στόχος του προγράμματος είναι η εξοικείωση των μαθητών/τριών με τη διαφορετικότητα των ατόμων με αναπηρία, ώστε τα παιδιά να συνειδητοποιήσουν τη μοναδικότητα και την αξία κάθε ανθρώπου. Ο ομιλητής κ. Ευάγγελος Αυγουλάς, δικηγόρος και εκ γενετής τυφλός, περιέγραψε βιωματικά την πραγματικότητα της αναπηρίας,, συντόνισε έναν ελεύθερο διάλογο με τους μαθητές και τις μαθήτριες, απάντησε σε ερωτήσεις τους για την καθημερινότητα, τις δυσκολίες και τα συναισθήματά του και μαζί, «με άλλα μάτια», προσέγγισαν την αξία της αλληλοαποδοχής και της ισότητας.