Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας

Στις 12/12/2023 πραγματοποιήθηκε  διδακτική επίσκεψη των μαθητών της δύο τμημάτων της Α Λυκείου του σχολείου μας στα πλαίσια των θετικών μαθημάτων στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας  που στεγάζεται στο  Τμήμα Γεωλογίας στην πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου.

Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και άκουσαν ενδιαφέρουσες πληροφορίες για όλα τα εκθέματα. Έμαθαν για την γεωλογική συλλογή και την συλλογή των απολιθωμάτων που χωρίζεται σε τέσσερεις κύριες κατηγορίες: ασπόνδυλα, σπονδυλωτά, φυτά και μικροπαλαιοντολογικά αντικείμενα. Είδαν απολιθώματα της χλωρίδας και πανίδας της ελληνικής ενδοχώρας , των ελληνικών νησιών αλλά και από το εξωτερικό. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα ,διδακτική και ευχάριστη επίσκεψη.