Εκπαιδευτική επίσκεψη Β’ Λυκείου στο Ίδρυμα Ευγενίδου
IMG 3a6084f449567d7c239196d512559ea6 V

Σήμερα 21/11/2023 πραγματοποιήθηκε η διδακτική επίσκεψη των μαθητών της Β Λυκείου του σχολείου μας στα πλαίσια των θετικών μαθημάτων στην Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

<<Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ. ΕΜΠΝΕΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΖΩΟΓΟΝΕΙ. ΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΟΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ>> ( Isidor Isaac Rabi Νομπελίστας Φυσικός )

Στην διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές επεξεργάστηκαν διαδραστικά εκθέματα Φυσικής . Εξερεύνησαν θεμελιώδεις αρχές και νόμους της μηχανικής και του ηλεκτρομαγνητισμού. Πειραματιστήκαν με τον ήχο και το φως, γνώρισαν ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Ανακάλυψαν πώς παράγετε η ηλεκτρική ενέργεια και παρατήρησαν κεραυνούς . Οπτικοποίησαν ηχητικά κύματα και έμαθαν για την εξέλιξη του Σύμπαντος από τη Μεγάλη Έκρηξη μέχρι σήμερα.

IMG c9b53f2b1601fb49df23b916ed14f0b4 V

Γνωρίσαν τα δομικά στοιχεία της ύλης και της ζωής. Δημιουργήσαν χημικές ενώσεις και παρατήρησαν δείγματα φυτικών και ζωικών ιστών μέσα από μικροσκόπια. Έκαναν σύνθεση DNA αλληλοεπιδρώντας με τα εκθέματα Χημείας και Βιολογίας.

Έλυσαν μαθηματικούς γρίφους και παζλ που εξάπτουν τη φαντασία. Εφάρμοσαν μαθηματικά θεωρήματα. Εξερευνήσαν τις γεωμετρικές ιδιότητες επιφανειών και δημιούργησαν ημιτονοειδή κύματα αλληλοεπιδρώντας με τα διαδραστικά εκθέματα Μαθηματικών.

IMG fcac9245821798147c18699bed3b8dc5 V

Παρατήρησαν ρομπότ εν δράσει. Μάθανε για την εξέλιξη των υπολογιστών και συνθέσαν κομμάτι-κομμάτι τον ταχύτερο υπολογιστή εξερευνώντας τα εκθέματα Πληροφορικής και Ρομποτικής.

Μέσα από την επίσκεψη στόχος μας είναι η εξοικείωση των μαθητών με βασικές επιστημονικές αρχές και μαθηματικές έννοιες. Γνωριμία με σύγχρονες επιστημονικές θεωρίες και νέες τεχνολογίες. Ενίσχυση της διερευνητικής και ανακαλυπτικής μάθησης. Ανάπτυξη κριτικής σκέψης και σύνδεση της επιστήμης με την καθημερινότητα.

IMG 0652fb89a6cc7950355be622d86aeb74 V