Ενημέρωση για τις σχολές του ΕΜΠ
01

Oμάδα μαθητών του σχολείου μας παρακολούθησε ημερίδα που διοργάνωσε η ερευνητική ομάδα του προγράμματος GIDPROvis την Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 10:00 -12:00, στο Αμφιθέατρο Πολυμέσων (πλησίον Κεντρικής Βιβλιοθήκης) στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου.

Κύριος σκοπός της ημερίδας ήταν η παρουσίαση και διάχυση των αποτελεσμάτων του ερευνητικού έργου GIDPROvis που ολοκληρώθηκε πρόσφατα σε συνεργασία με κορυφαία ερευνητικά ινστιτούτα και πανεπιστήμια του εξωτερικού. Πρόκειται για ένα ερευνητικό πρόγραμμα επαυξημένης πραγματικότητας (Augmented reality) και αποσκοπεί στον συνδυασμό χημικών αισθητήρων με Η/Υ και λογισμικά επεξεργασίας σήματος και εικόνας/ γραφικών/ δεδομένων τοποθεσίας προκειμένου να παρέχει άμεση πληροφόρηση για την ποιότητα του αέρα στους χώρους που ζούμε και κινούμαστε. Η Ευρωπαϊκή Ένωση δίνει μεγάλη σημασία στην ενημέρωση μαθητών και φοιτητών και αποσκοπεί στη δημιουργία μελλοντικών ερευνητών. Στη συνέχεια ακολούθησε εκτενής παρουσίαση των σχολών του ΕΜΠ και πιο αναλυτικά για τη σχολή των Χημικών Μηχανικών.

02